صفحه نخست / اخبار شهر / اولین تصاویر از کشف دستکندهای زیرزمینی در شهر تاریخی اردستان

اولین تصاویر از کشف دستکندهای زیرزمینی در شهر تاریخی اردستان

اولین تصاویر از کشف دستکندهای زیرزمینی در شهر تاریخی اردستان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
کشف دستکندهای زیر زمینی در پهنه شهر تاریخی اردستان در شرق استان اصفهان

◽️مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز در حاشیه دیدار فرماندار، نماینده مردم شهرستان و مدیر میراث فرهنگی شهرستان اردستان با وی از کشف دستکندهای زیر زمینی در عمق زمین و در طبقات زیرین پهنه شهر تاریخی اردستان و به ویژه در طبقات زیرین محلات تاریخی این شهر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز ۲۴ دی ماه، حمید رضا تاملی فرماندار، سید صادق طباطبائی نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و مهدی مشهدی مدیر میراث فرهنگی شهرستان اردستان در راستای افزایش تعاملات در حوزه حفاظت از میراث فرهنگی شهرستان اردستان با فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان دیدار و گفتگو نمودند.
در این نشست پس از ارائه گزارشی از وضعیت میراث فرهنگی شهرستان اردستان توسط مسئولین شهرستان، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از آمادگی این اداره کل در راستای افزایش تعاملات با مسئولین شهرستان در این زمینه خبر داد.
در حاشیه این نشست فریدون الله یاری عنوان کرد: باستان شناسان در چند روز گذشته دستکندهائی را در عمق ۳۵ و حتی ۴۰ متری زیر زمین و در طبقات زیرین برخی محلات تاریخی اردستان کشف کرده اند.
او در ادامه توضیح داد: این دستکندها در زیر محلات قدیمی شهر از جمله محلات “ابالی”، “کبودان”، “رامیان”، “فهره” و “مون” کشف شده است.
الله یاری در ادامه تصریح کرد: بخشهائی از این دستکندها که تا کنون کشف شده شامل: چند راهروی دسترسی، پایاب قنات تاریخی “الرهاء” و یک تالار بزرگ همراه با غرفه هائی به ابعاد ۵/۱در ۲ متر در عمق زمین می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین ادامه داد و اظهار داشت: در تالار بزرگی که هم اکنون کشف شده، طاقچه هائی با تزئینات سنگی وجود دارد که احتمالا محل قرار دادن چراغهای پی سوز بوده است.
او ادامه داد و گفت: همچنین مقادیر بسیار زیادی سفال خرد شده در این دستکندها کشف شده که برخی از آنها حتی منقوش می باشند و هم اکنون کارشناسان ارشد ادامه کل در حال بررسی آنها می باشند.
در رابطه با برخی جزئیات دیگر کشف دستکندهای تاریخی در طبقات زیرین شهر اردستان در شمال شرق استان اصفهان، مهدی مشهدی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان نیز با ارائه توضیحاتی عنوان کرد: برآوردهای اولیه ما حاکی است این دستکندهای تاریخی در عمق زمین و از زیر محلات تاریخی این شهر از جمله “ابالی” آغاز و به طول ۵ کیلومتر تا محله تاریخی “مون” ادامه می یابد.
او ادامه داد و گفت: در این بررسی ها چنین نتیجه گیری به عمل آمد که این دستکندها دارای کاربری های متفاوت بوده و به احتمال زیاد جهت پناهگاه و یا پایاب قنات “الرهاء” در نزدیکی قنات باستانی “ارونه” (با نزدیک به ۳ هزار سال قدمت) استفاده می شده است.
مشهدی همچنین گفت: از نکات جالب توجه این دستکندها این می باشد که بخشهائی از راهروهای این دستکندها از طبقات زیرین برخی بناهای تاریخی شهر از جمله: مسجد تاریخی جامع اردستان که یکی از کهن ترین مساجد جامع ایران بوده و شالوده های آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد و همچنین مسجد تاریخی “خسرو” با نزدیک به هزار سال قدمت تاریخی و بقعه “پیر مرتضی” عبور می کند، لذا این نکته خود به اهمیت این دستکندها می افزاید.
رئیس میراث فرهنگی شهرستان اردستان همچنین اظهار داشت: کارشناسان معتقدند دستکندهای کشف شده یکی از نمونه های منحصر به فرد، در زمینه ایجاد دستکندهای زیر زمینی در فلات مرکزی ایران به شمار می رود.
او همچنین خاطر نشان کرد: در نشست روز گذشته مدیران شهرستان اردستان با مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان توافقات لازم در راستای اخذ مجوزهای ادامه عملیات کاوش در این مجموعه تاریخی با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و مسئولان محلی به ویژه شهرداری اردستان به عمل آمد.
گفتنی است شهرستان اردستان در شمال شرقی استان اصفهان واقع شده است، قدمت این شهر تاریخی به شهادت برخی منابع همچون “اصطخری” از جغرافی دانان سده چهارم هجری به واسطه وجود قنات تاریخی “ارونه” به دوران هخامنشیان رسیده و حتی برخی منابع دیگر نیز حفر این قنات تاریخی را به دوران شاهنشاهان اسطوره ائی “کیانی” نسبت داده اند.
وجود برخی بناهای تاریخی همچون مسجد جامع اردستان که شالوده های آن به قبل از اسلام می رسد و همچنین قنات دوطبقه “مون” که در تابستان ۱۳۹۵ به ثبت جهانی رسید، همگی نشان دهنده قدمت تاریخی اردستان در فلات مرکزی ایران می باشد.
برخی منابع تاریخی دیگر پیشینه بنای شهر تاریخی اردستان را به سلسله اسطوره ائی “کیانیان” نسبت داده و معتقدند این شهر را “اروند شاه” از شاهان کیانی بنا نمود و برخی منابع دیگر نظیر “حمزه اصفهانی” معتقدند کیانیان با بنای آتشکده “مهراردشیر” شهر را ‍ رونق بخشیدند.
همچنین برخی منابع دیگر نیز معتقدند “اردشیر بابکان” موسس سلسله ساسانی و همچنین “انوشیروان” از دیگر شاهنشاهان این سلسله به عنوان آخرین سلسله آریائیان در اردستان متولد شده اند. روی همین اصل این شهر در برخی منابع تاریخی با نام “مکان روشن” نیز خوانده شده.
در دوران اسلامی نیز از سده چهارم هجری قمری به بعد شواهدی از گرایش مردم این منطقه به آئین تشیع وجود دارد.
از جمله معروفترین مناطق تاریخی شهرستان اردستان می توان به شهرهای تاریخی “زواره” و “مهاباد” اشاره نمود.

درباره مدیر سایت

خبر تصادفی

حضور شهرداران و بخشداران و مدیران عامل شرکت تعاونی شهرستانهای اردستان و نطنز در شهرداری بادرود 🔻تشکیل جلسات دوره ای تصمیم گیری در خصوص جانمایی محل دفن و بازیافت زباله در راستای ثبت شرکت پسماند مشترک شهرستان اردستان و نطنز.

حضور شهرداران و بخشداران و مدیران عامل شرکت تعاونی شهرستانهای اردستان و نطنز در شهرداری ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =